Ogłoszenia

Ogłoszenia duszpasterskie

VI Niedziela Wielkiego Postu - Niedziela Palmowa

05.04.2020 r.

 

- Dzisiaj Niedziela Palmowa. Kościół obchodzi pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.

 

- Z powodu możliwości zakażenia koronawirusem, zgodnie z wytycznymi Episkopatu i Arcybiskupa Katowickiego, w kościele jest celebrowana Msza św. bez udziału wiernych.

 

- Wszelkie rozporządzenia kościelne dotyczące zaistniałej sytuacji umieszczamy na stronie internetowej naszej Parafii. Zapoznajmy się z ostatnim słowem pasterskim Arcybiskupa Katowickiego: Duchowe przeżycie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.

 

- Wprowadziliśmy zmianę w godzinach sprawowania niedzielnych Mszy świętych: intencja mszalna z 6:30 będzie sprawowana o 8:00, natomiast intencje z 14:30 i 17:00 będą sprawowane o 11:00. W ten sposób wszystkie intencje mszalne będą sprawowane podczas Mszy transmitowanych przez Internet, a popołudniu w kościele będzie możliwość prywatnej modlitwy od 14:00 do 18:00.

 

- Zapraszamy na Gorzkie Żale (bez kazania pasyjnego) - zaśpiewamy je według następującego porządku: w niedzielę cz. 1 po Mszy o 8:00, cz. 2 po Mszy o 9:30, cz. 3 po Mszy o 11:00 oraz w ciągu tygodnia po Mszach wieczornych (ok. 18.40) w poniedziałek cz. 1, we wtorek cz. 2 i w środę cz. 3.

 

- Zapraszamy na Drogę Krzyżową w Wielki Piątek o 9:00 dla dzieci i o 17:30 dla wszystkich.

 

- Zachęcamy do korzystania z transmisji Mszy niedzielnych o 8:00, 9:30 i 11:00 z naszego kościoła, z Mszy wieczornej o godz. 18.00 od poniedziałku do środy, z nabożeństwa Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej (również Drogi Krzyżowej dla dzieci) oraz z celebracji Triduum Paschalnego: w Wielki Czwartek i Wielki Piątek o 18:30 oraz w Wielką Sobotę o 20:00.

Transmisja będzie realizowana poprzez aplikację Facebook (parafialny otwarty profil). W niedzielę oraz podczas Triduum Paschalnego także na YouTube (https://www.youtube.com/channel/UC3N6LoqK_sJOTHYJbrJAYAg). Chcemy wówczas jednoczyć się na wspólnej modlitwie. Pamiętajmy o tym, że w Mszy transmitowanej uczestniczymy na żywo, tu i teraz, nie przez jej odtwarzanie. Starajmy się uczestniczyć w domu na Mszy tak, jakbyśmy byli w kościele, przyjmując w miarę możliwości nawet te same postawy, a Komunię świętą, jeśli jesteśmy w stanie łaski uświęcającej, przyjmujmy duchowo poprzez szczere pragnienie zjednoczenia z Jezusem, ufając, że On tej łaski nam udzieli.

 

- W tym roku, zgodnie z zarządzeniem Księdza Arcybiskupa, nie przygotowujemy Ciemnicy ani Bożego Grobu, nie będzie adoracji krzyża (ucałowania krzyża) oraz procesji rezurekcyjnej. W kościele nie będzie także błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny, jednak na stronie internetowej umieściliśmy tekst błogosławieństwa pokarmów, które można odmówić w domu.

 

TRIDUUM PASCHALNE:

Wielki Czwartek – dzień, w którym Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii i kapłaństwa.

18:30 - uroczysta Msza święta Wieczerzy Pańskiej.

 

Wielki Piątek - dzień męki i śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

W Wielki Piątek wszystkich katolików obowiązuje post nakazany ścisły czyli ilościowy i jakościowy.

8:00 - Ciemna Jutrznia (tylko księża)

9:00 - Droga Krzyżowa dla dzieci

9:30 – 17:00 – modlitwa prywatna (otwarty kościół)

17:30 - Droga Krzyżowa

18:30 - liturgia Męki Pańskiej

 

 Wielka Sobota - dzień spoczynku Pana Jezusa w grobie.

 Zachęcamy wiernych, aby w Wielką Sobotę zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych do Mszy świętej Wigilii Paschalnej.

8:00 – Ciemna Jutrznia (tylko księża)

9:00 – 19:00 - modlitwa prywatna (otwarty kościół)

20.00 - uroczysta liturgia Wigilii Paschalnej, podczas której ma miejsce poświęcenie paschału i wody.

 

- Codziennie w naszym kościele istnieje możliwość prywatnej modlitwy:

w niedzielę od 14:00 do 18:00, od poniedziałku do czwartku od 8:45 do 10:00 i od 16:00 do 17:30 (między 10:00 a 16:00 w przedsionku kościoła) oraz w Wielki Piątek od 9:30 do 17:00 i Wielką Sobotę od 9:00 do 19:00.

 

 - Sakrament spowiedzi św., sakrament pokuty i pojednania jest sprawowany w sytuacjach wyjątkowych, tylko po wcześniejszym umówieniu się z księdzem, w zakrystii, kancelarii bądź w salce katechetycznej, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. 

 

- Pamiętajmy o codziennej wspólnej modlitwie różańcowej. O godz. 20.15 przypomną nam o tym dzwony naszego kościoła. My księża staramy się wszyscy codziennie o godz. 20.30 w naszym parafialnej świątyni odmawiać różaniec, szczególnie za naszą wspólnotę parafialną. Na zakończenie różańca jeden z kapłanów udziela błogosławieństwa wszystkim Parafianom.

 

- Bardzo prosimy osoby starsze, aby, o ile to jest możliwe, nie opuszczały mieszkań. Wszystkich prosimy: zadbajmy o zrobienie zakupów naszym seniorom; pomoc rodziny czy sąsiadów jest tutaj niezbędna. Grupa wolontariuszy przy naszej parafii oferuje pomoc dla ludzi starszych (wyjście na zakupy, do apteki). Zgłoszenia należy wysyłać sms-owo na numer: 797-762-496 (ks. Dawid Stawski).  Zgłoszenie powinno zawierać: imię i nazwisko, adres, numer telefonu i konkretny opis oczekiwanej pomocy. Będziemy odpowiadać na każde zgłoszenie indywidualnie.

 

- Bóg zapłać paniom, które dbają o czystość naszej świątyni.

 

- Bóg zapłać za ofiary składane na potrzeby parafialne. Bóg zapłać za inicjatywę wielu Parafian, którzy rozumiejąc sytuację materialną naszej Parafii, sami mobilizują innych do ofiarności.

Na stronie internetowej naszej Parafii znajdziemy nową zakładkę „Wsparcie”, dzięki której możemy łatwiej złożyć ofiarę na remont kościoła czy bieżące potrzeby Parafii.

 

- Na naszej stronie internetowej znajdziemy informację o możliwości uczestniczenia w zbiórce na zakup respiratorów dla śląskich szpitali.

 

- Świece Caritas oraz „Gość Niedzielny” i „Mały Gość Niedzielny” będą wystawione w kościele (otwartym na czas modlitwy prywatnej) w Wielki Piątek i Wielką Sobotę.

 

 

 

menu

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Św. Ap. Piotra i Pawła Piekary Śląskie - Kamień, siedziba: Piekary Śląskie, ul. Biskupa Nankera 221.