Ofiara na parafię

Historia

Rys historyczny

Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu została erygowana 4 października 1277 r. (zobacz dokument erekcyjny) przez ówczesnego biskupa krakowskiego Pawła z Przemiankowa, a dwa dni później 6 października kościół został przez tego biskupa konsekrowany. Był to kościół murowany z kamienia. Miał długości 25 m, szerokości 12 m i mógł według starych opinii pomieścić 400 osób. Fundatorem pi

erwszego kościoła był rycerz herbu Oksza, ojciec krakowskiego, a później wrocławskiego biskupa Nankera.

Biskup Nanker urodził się w Kamieniu nad Brynicą w ziemi bytomskiej. Całe jego życie podzielone było między Śląsk i Kraków. Za jego czasów budowano katedrę na Wawelu, a później katedrę we Wrocławiu. W latach 1320-1326 był biskupem krakowskim, a w 1326-1341 wrocławskim. Zmarł nagle w Nysie 8 kwietnia 1341 r. w drugie święto wielkanocne.

Pierwszy kościół służył tutejszym parafianom przeszło 620 lat.

Pod koniec wieku XIX, w 1891 r., przybył do Kamienia nowy proboszcz ks. Józef Krupa, który pochodził z Bierunia. Opracowanie projektu budowy nowego kościoła powierzono architektowi Ludwikowi Schneiderowi z Gliwic, który projektował wiele kościołów w tym czasie na Śląsku. 1 marca 1898 r. rozpoczęto kopanie fundamentów. W święto Wniebowstąpienia Pańskiego, 19 maja 1898 r., nastąpiło uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego. Do zimy w tym samym roku budowlę przykryto dachem. W ciągu 1899 r. zbudowano wieżę, wykonano sklepienie i doprowadzono prace wewnątrz kościoła do takiego stanu, że 30 listopada 1899 r., z polecenia ks. kard. Jerzego Koppa, ks. dziekan Koniecko z Radzionkowa dokonał uroczystego poświęcenia nowego kościoła. Kościół ma długość 41 m, szerokość 18 m, szerokość transeptu 23,5 m, wysokość 13 m, wysokość kopuły 15 m, wieży 70 m.

W roku 1904, dnia 10 czerwca odbyła się uroczysta konsekracja nowego kościoła, której dokonał biskup wrocławski ks. kardynał Jerzy Kopp. W wielkim ołtarzu spoczywają relikwie świętych męczenników Feliksa i Rewokaty. Ks. proboszcz Krupa w 1913 r. rozpoczął budowę nowego Domu Bożego w Brzezinach Śl. W 1917 r. odłączono Brzeziny od Kamienia.

W ciągu XX w. kościół wewnątrz był kilka razy odnawiany - malowany. W latach 50. i 60. ks. proboszcz Brunon Tomala ratował kościół, który niszczał na skutek szkód górniczych. Kościół został zabezpieczony żelaznymi szynami.

Od 1993 r. w kościele jest zbudowany ołtarz soborowy, nowe sedilia, ambonka. Prezbiterium wykonane jest z piaskowca, a posadzka z marmuru greckiego. Założono ogrzewanie podłogowe w całym kościele i położono nową posadzkę. 

W ciągu 725 lat kroniki odnotowały posługę kapłańską 29 proboszczów i 55 księży wikariuszy. Parafia wydała wielu kapłanów i sióstr zakonnych, które posługiwały i posługują w różnych zgromadzeniach zakonnych. Parafia dzisiaj liczy blisko 12 tysięcy wiernych.

 

 

Źródło: 'Polskie sanktuaria i kościoły, miejsca pielgrzymkowe'

 

menu

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Św. Ap. Piotra i Pawła Piekary Śląskie - Kamień, siedziba: Piekary Śląskie, ul. Biskupa Nankera 221.