Aktualne ogłoszenia

Intencje mszalne

Porządek nabożeństw

Nasz cmentarz

Wiadomości

Pamiętajmy o Różańcu!

Komentarze do liturgii słowa

Link do rozważań na najbliższa niedzielę:

https://youtu.be/ro7vByl_s6U

Pielgrzymka z Różańcem

Zapraszamy Parafian na „Różaniec w drewno wpisany” czyli pielgrzymkę z Różańcem, którego poszczególne części odmówimy w zabytkowych drewnianych kościołach. W Żernicy odprawimy Eucharystię oraz odmówimy Tajemnice Radosne, w Smolnicy Tajemnice Światła, w Gliwicach Tajemnice Bolesne a w Zabrzu Tajemnice Chwalebne. Na trasie przewidziany jest obiad. Wyjazd w sobotę 21 października o godz. 8.00 z parkingu. Zapisy wraz z wpłatą 105 zł. do 15 października w zakrystii. Cena zawiera: przejazd autokarem, obiad w restauracji i ubezpieczenie.

 

RÓŻANIEC W DREWNO WPISANY - PLAN WYJAZDU

Wyjazd o godz. 8:00

- Przejazd do Żernicy

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Żernicy ( Eucharystia i Tajemnice Radosne Różańca)

- Przejazd do Smolnicy

- Kościół pw. św. Bartłomieja w Smolnicy (Tajemnice Bolesne)

-Przejazd do Gliwic

- Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gliwicach (Tajemnice Światła)

- Przejazd do restauracji „Park Szwajcaria”

- Obiad w restauracji „Park Szwajcaria”

– Przejazd do Zabrza

- Kościół pw. Św. Jadwigi w Zabrzu (Tajemnice Chwalebne)

– Przejazd do parafii

Przyjazd ok. godz. 18:00

Wyjazd do Bratysławy

Nasza Parafia organizuje wyjazd do Bratysławy i Cejkovic w dniu 7 października. W programie zwiedzanie Starego Miasta i innych zabytków połączone z Mszą św. oraz zwiedzanie zamku Templariuszy i degustacja win w piwnicach. Koszt wyjazdu wynosi 280 zł. Zapisy wraz z zaliczką 100 zł w zakrystii. Szczegółowe informacje u ks. Adama. AKTUALNIE BRAK MIEJSC - LISTA PEŁNA.

 

Zapraszamy do Bratysławy, jedynej stolica na świecie, która graniczy z dwoma państwami jednocześnie – Węgrami i Austrią. Właśnie tu krzyżowały się dwa najważniejsze handlowe trakty Europy – szlak bursztynowy, który łączył Bałtyk z Morzem Śródziemnym, i dunajski, wiodący nad Morze Czarne. Następnie przyjedziemy do Čejkovic, gdzie w piwnicach Templariuszy będziemy mieli okazje uczestniczyć w degustacji lokalnych i tradycyjnych win.
Bratysława - Chluba i symbol słowackiej stolicy z pewnością jest Zamek Bratysławski, górujący nad historycznym centrum miasta. Monumentalna twierdza została wzniesiona na granitowym wzgórzu 85 m ponad wodami Dunaju. Zamek stanowi idealny punkt widokowy na słowacką stolicę, a także na obszary sąsiednich państw: Austrię i Węgry. Zwiedzimy również Główny plac Starego Miasta będący sercem starówki. Będąc na Rynku koniecznie trzeba przyjrzeć się Staremu Ratuszowi będącemu najstarszym ratuszem miejskim w całym kraju. Na uwagę zasługuje również renesansowa Fontanna (Studnia) Maksymiliana powszechnie nazywana fontanną Rolanda…..
Čejkovice - to miasteczko na Południowych Morawach w Czechach. Zakon Templariuszy - w 1232 roku do Czejkowic na Morawach przybyli z Francji i osiedli rycerze tajemniczego zakonu templariuszy. Wybudowali niewielką twierdzę oraz piwnice winne, dziś mające około 600 m długości. Znajduje się w nich m.in. największa w kraju beczka dębowa o pojemności 20 250 litrów wykonana w 1980 r na 700-lecie tych piwnic. Podczas zwiedzania piwnic, będziemy mieli okazję spotkać się z sommelierem, który połączy ciekawy wykład na temat historii zakonu templariuszy z degustacją lokalnych win. Na terenie Piwnic Templariuszy, znajduje się sklep z lokalnymi winami, w których można się zaopatrzyć.
Cena zawiera:
- przejazd autokarem klasy lux
- opieka pilota i lokalnego przewodnika oraz zestaw słuchawek podczas zwiedzania
- ubezpieczenie KL+NNW
- TFG
- opłaty za bilety wstępów oraz degustację win /w przypadku dzieci serwowany będzie sok/
* Program jest ramowy i z przyczyn niezależnych od Organizatora może ulec zmianom.
 
 

2022-03-05 - Pomoc dla Ukrainy

Wszyscy modlimy się o pokój w Ukrainie i na wschodzie Europy: wstawiamy się w tej intencji w każdej Mszy św. i w modlitwach prywatnych. 

Caritas w Katowicach służy kompleksową pomocą dla uchodźców.

2020-01-01 - Zapisy na nauki przedślubne

Należy skorzystać z podanego linku: https://narzeczenikatowicka.pl/ i poszukać wybranego terminu i naszej Parafii (realizujemy nauki według programu 'Ślubuję Ci...').

2019-09-17 - Ochrona dzieci i młodzieży

Dane kontaktowe Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży:

ks. Łukasz Płaszewski,

adres do korespondencji: skr. poczt. 206, 40–950 Katowice,

tel. 519 318 959,

mail: delegat.dm@katowicka.pl

2016-10-28 - List Parafialnej Rady Duszpasterskiej do wszystkich Parafian

Drodzy Parafianie.

 

Kiedy słyszymy słowo „kościół” myślimy najczęściej o budynku – obiekcie, w którym spotykamy się co tydzień (a wielu z nas także częściej), by doświadczyć obecności Naszego Pana, ale i przekazać sobie znak pokoju, modlić się, słuchać Słowa, celebrować Eucharystię, najkrócej mówiąc: by radować się byciem we wspólnocie. Nie ma bowiem nic ważniejszego w chrześcijaństwie niż spotkanie z drugim człowiekiem, które jest odzwierciedleniem spotkania z Bogiem, nie ma nic ważniejszego niż kościół rozumiany jako wspólnota ludzi. Jednak obydwa przywołane wyżej znaczenia ściśle się ze sobą wiążą - trudno wyobrazić sobie budowanie dobrej wspólnoty bez miejsca, w którym mogłaby się ona spotykać. Miejsca, w którym możemy rozważać tajemnice naszej wiary i budować wzajemną miłość. Takim miejscem od ponad siedmiuset lat jest nasz parafialny kościół. W murach tej świątyni rozgrywają się wydarzenia z punktu widzenia ludzi wierzących najważniejsze: tu wielu z nas było chrzczonych, tu po raz pierwszy przyjmowaliśmy komunię, przy tym ołtarzu składaliśmy przysięgi małżeńskie, tu wreszcie towarzyszyliśmy naszym bliskim w ich ostatniej drodze. W tym kościele nasze życie splata się najściślej z sakramentami, to właśnie tutaj kościół-budynek staje się kościołem-wspólnotą.

 

Dzisiaj jednak to tak ważne dla nas miejsce znalazło się w niezwykle trudnej sytuacji. Jak informował w czerwcu ksiądz proboszcz, budynek naszego kościoła wymaga gruntownego, szeroko zakrojonego remontu. Skala tego przedsięwzięcia jest ogromna i nie da się jej porównać do prac remontowych prowadzonych w ciągu ostatnich lat. Pilnej renowacji wymaga pokrycie dachu, dzwonnica i mury kościoła, a więc elementy dla każdej - nie tylko sakralnej - budowli najważniejsze. Są to prace skomplikowane, wymagające zaangażowania specjalistycznych firm i - trzeba to jasno powiedzieć - bardzo kosztowne. Możemy im sprostać tylko razem. I tylko wtedy, gdy nie stracimy z oczu tego, co nasze osobiste historie wiąże z tą świątynią. Tylko wtedy, gdy będziemy tworzyć wspólnotę.

 

Dlatego - jako członkowie Rady Parafialnej - chcemy pomóc księdzu proboszczowi w przeprowadzeniu tego trudnego, lecz koniecznego przedsięwzięcia. I chcemy każdego z Was zaprosić do współpracy. Chcemy poprosić o zaangażowanie się w działania, których celem jest odnowienie budynku kościoła tak, by mógł służyć kolejnym pokoleniom. Chcemy pokornie Was prosić, by - każdy na swoją miarę - włączył się w zbiórkę pieniędzy, które przeznaczane będą na wykonanie prac remontowych. Jako członkowie rady parafialnej obiecujemy jednocześnie, że każda przeznaczonej na ten cel złotówce będziemy Was, wspólnie z księdzem proboszczem, informować.

Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielkie wyzwanie stoi przed nami, ale też jesteśmy przekonani, że razem możemy mu sprostać. Nie mamy bowiem wątpliwości, że łączy nas nie tylko administracyjna przynależność do parafii, lecz miłość, będąca fundamentem każdej wspólnoty chrześcijan. A „miłość to - jak mówił niedawno papież Franciszek - konkretna posługa, którą oddajemy innym, miłość to nie słowa, to czyny”.

 

Spróbujmy więc nasze słowa przekuć w czyny i podejmijmy - wspólnie - trud renowacji naszego parafialnego kościoła. Kościoła, który jest przede wszystkim Wspólnotą. I właśnie dlatego może realizować najtrudniejsze zadania.

Aktualności z archidiecezji katowickiej Abp Galbas w Santiago de Compostela: Drobiazgi sprawiają, że nasze życie jest bardzo wielkie
W sobotę 30 września metropolita katowicki przewodniczył Eucharystii na zakończenie pielgrzymki redakcji „W drodze” zorganizowanej z okazji 50-lecia istnienia tego miesięcznika.
Spotkanie ekumeniczne w Katowicach
W środę 27 września na probostwie parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich działających na terenie Archidiecezji Katowickiej.

Posłuchaj podcastu „Modlitwa w drodze“

Liturgia

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia św. ap. Piotra i Pawła w Piekarach Śląskich - Kamieniu, siedziba: ul. Biskupa Nankera 221 41-949 Piekary Śląskie.