Aktualne ogłoszenia

Intencje mszalne

Porządek nabożeństw

Nasz cmentarz

Wiadomości

Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Odpust Parafialny

Zapraszamy wszystkich Parafian i Gości w przyszłą niedzielę na Uroczystość Odpustową ku czci świętych apostołów Piotra i Pawła. Kazania będzie głosił ks. bp Adam Wodarczyk. Suma odpustowa o godz. 11.00, nieszpory odpustowe o godz. 16.00. Zapraszamy poczty sztandarowe, górników w mundurach, panie i panów w strojach regionalnych, chór parafialny i wszystkie grupy parafialne.

Delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży

Ks. ŁUKASZ NOCOŃ
Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Archidiecezji Katowickiej oraz Przewodniczący Zespołu ds. Prewencji Archidiecezji Katowickiej
kom.: +48 519 318 959
e-mail: delegat.dm@archidiecezjakatowicka.pl

Dotacja z MKiDN na prace remontowe w 2023 roku

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Parafia Trójcy Przenajświętszej w Szarleju przeżywa Rok Jubileuszowy

Parafia Trójcy Przenajświętszej w Szarleju przeżywa Rok Jubileuszowy ustanowiony przez Ojca Św. Franciszka z możliwością uzyskania odpustu. Trwać będzie od 3.12.2023 r. do 1.12.2024 r. Odpust można uzyskać dla siebie, za zmarłych, za dusze w czyśćcu cierpiące. Mogą go także uzyskać chorzy oraz przebywający za granicą.

WARUNKI UZYSKANIA ODPUSTU

  I. Dla nawiedzających świątynię w Roku Jubileuszowym

  • za siebie samych czyli odpust dla siebie – jeden raz na dzień przez wszystkie dni odpustu każdego dnia pod zwykłymi warunkami odpustu - stan łaski uświęcającej, przyjęcia Eucharystii oraz modlitwy na intencje Ojca Świętego w terminie 3.XII.2023 - 1.XII.2024.

 II. Dla nawiedzających świątynie w Roku Jubileuszowym

  • za duszę w czyśćcu cierpiącą, za zmarłego – jeden raz na dzień za jednego zmarłego albo ogólnie za dusze w czyśćcu cierpiące /jak nie ma konkretnego zmarłego zyskujący odpust zupełny na myśli/ - przez wszystkie dni odpustu każdego dnia przez nawiedzenie kościoła jubileuszowego prywatnie na osobistą modlitwę lub też uczestnicząc np. w nabożeństwach (także ale nie koniecznie Mszy Św.), przez odmówienie wyznania wiary, modlitwy przez wstawiennictwo NMP oraz wznosząc (duchowo) swoją myśl do Boga.

III. Dla chorych, także tych którzy z poważnych przyczyn nie mogą fizycznie nawiedzić kościoła – np. przebywających w szpitalu – albo też wiernych za granicą, którzy nie mogą przyjechać

  • zyskać mogą odpust za siebie albo za dusze w czyśćcu – jeden raz na dzień przez wszystkie dni odpustu. Uczynią to jeśli wzbudzą w sobie odrazę do grzechu, duchowo złączą się z obchodami jubileuszu – pomyślą o kościele parafialny albo np. będą duchowo łączyć się z nabożeństwem do MB Nieustającej Pomocy. Złączą w modlitwie swoje cierpienia z ofiarą krzyża Jezusowego za zbawienie świata i odmówią modlitwę do Matki Bożej.

Tłumaczenie dekretu ustanawiajacego Rok Jubileuszowy:

Ojcze Święty! 

Emerytowany Metropolita Katowicki Wiktor Paweł Skworc należną czcią oznajmia, iż wspólnota parafialna Trójcy Przenajświętszej w Piekarach - Szarleju będzie obchodzić dziewięćdziesiątą rocznicę istnienia kościoła parafialnego. Aby godnie upamiętnić to wydarzenie, przeprowadzane są specjalne uroczystości sakralne i inne projekty duchowe, aby wierni, którzy tam się zgromadzą licznie, mieli zapewniony sakrament pokuty i pojednania, a Najświętsza Eucharystia niech odnowi ich dusze i zwiększy ich szczere nabożeństwo do Trójcy Świętej. Zatem, wspomniany Arcybiskup wraz z Proboszczem miejsca z ufnością wypraszają u Waszej Świątobliwości dar odpustów dla przybywających pielgrzymów i parafian (pobożnych). Dnia 30. listopada Roku Pańskiego 2023 Penitencjaria Apostolska zatem, z mandatu Ojca Świętego Franciszka,  chętnie udziela odpustów zupełnych pod zwykłymi warunkami (odprawionej sakramentalnej spowiedzi, przyjęcia Eucharystii i modlitwy złączonej z intencjami Ojca Świętego) wszystkim wierzącym i pokutującym w czasie Jubileuszu od dnia 3. grudnia roku Pańskiego 2023 do dnia 1. grudnia 2024 roku. Odpust ten można zyskać także za dusze przebywające w czyśćcu czyniąc nawiedzenie tego kościoła Trójcy Przenajświętszej, bądź uczestnicząc w sprawowanym tu kulcie, bądź przynajmniej czyniąc swoje serce zdatne do wewnętrznych przemyśleń włączając w to niedzielną modlitwę, wyznanie wiary i wezwanie orędownictwo Najświętszej Maryi Panny. Wierzący parafianie będący w podeszłym wieku, także Ci zmorzeni chorobą lub z poważnej przyczyny przeszkodzeni (nie mogący przybyć do świątyni) także mogą otrzymać łaskę odpustu, kiedy wzbudzając w sobie odrazę do grzechu ochotnie i w miarę możliwości spełnią trzy warunki: złączą się duchowo z obchodami jubileuszu, żarliwie będą się modlić i złożą niedogodności swojego życia (cierpienia) Bożemu Miłosierdziu przez przyczynę Najświętszej Maryi. Aby zatem przez klucze Kościoła łatwiej było uzyskać przebaczenie i niniejszy odpust, ta sama Penitencjaria usilnie prosi Proboszcza i kapłanów posiadających uprawnienia do spowiadania, by w trakcie trwania czasu jubileuszu z gotowością i hojnym usposobieniem umożliwiali skorzystanie ze spowiedzi, a także zatroszczyli się o odwiedziny chorych z Komunią Świętą. Będzie to obchodzone przez cały parafialny jubileusz, niezależnie do przeciwnych zarządzeń.

Maurus Kardynał Piacenza, Penitencjarz większy

Krzysztof Nykiel, regens penitencjarii apostolskiej

2022-03-05 - Pomoc dla Ukrainy

Wszyscy modlimy się o pokój w Ukrainie i na wschodzie Europy: wstawiamy się w tej intencji w każdej Mszy św. i w modlitwach prywatnych. 

Caritas w Katowicach służy kompleksową pomocą dla uchodźców.

2020-01-01 - Zapisy na nauki przedślubne

Należy skorzystać z podanego linku: https://narzeczenikatowicka.pl/ i poszukać wybranego terminu i naszej Parafii (realizujemy nauki według programu 'Ślubuję Ci...').

2016-10-28 - List Parafialnej Rady Duszpasterskiej do wszystkich Parafian

Drodzy Parafianie.

 

Kiedy słyszymy słowo „kościół” myślimy najczęściej o budynku – obiekcie, w którym spotykamy się co tydzień (a wielu z nas także częściej), by doświadczyć obecności Naszego Pana, ale i przekazać sobie znak pokoju, modlić się, słuchać Słowa, celebrować Eucharystię, najkrócej mówiąc: by radować się byciem we wspólnocie. Nie ma bowiem nic ważniejszego w chrześcijaństwie niż spotkanie z drugim człowiekiem, które jest odzwierciedleniem spotkania z Bogiem, nie ma nic ważniejszego niż kościół rozumiany jako wspólnota ludzi. Jednak obydwa przywołane wyżej znaczenia ściśle się ze sobą wiążą - trudno wyobrazić sobie budowanie dobrej wspólnoty bez miejsca, w którym mogłaby się ona spotykać. Miejsca, w którym możemy rozważać tajemnice naszej wiary i budować wzajemną miłość. Takim miejscem od ponad siedmiuset lat jest nasz parafialny kościół. W murach tej świątyni rozgrywają się wydarzenia z punktu widzenia ludzi wierzących najważniejsze: tu wielu z nas było chrzczonych, tu po raz pierwszy przyjmowaliśmy komunię, przy tym ołtarzu składaliśmy przysięgi małżeńskie, tu wreszcie towarzyszyliśmy naszym bliskim w ich ostatniej drodze. W tym kościele nasze życie splata się najściślej z sakramentami, to właśnie tutaj kościół-budynek staje się kościołem-wspólnotą.

 

Dzisiaj jednak to tak ważne dla nas miejsce znalazło się w niezwykle trudnej sytuacji. Jak informował w czerwcu ksiądz proboszcz, budynek naszego kościoła wymaga gruntownego, szeroko zakrojonego remontu. Skala tego przedsięwzięcia jest ogromna i nie da się jej porównać do prac remontowych prowadzonych w ciągu ostatnich lat. Pilnej renowacji wymaga pokrycie dachu, dzwonnica i mury kościoła, a więc elementy dla każdej - nie tylko sakralnej - budowli najważniejsze. Są to prace skomplikowane, wymagające zaangażowania specjalistycznych firm i - trzeba to jasno powiedzieć - bardzo kosztowne. Możemy im sprostać tylko razem. I tylko wtedy, gdy nie stracimy z oczu tego, co nasze osobiste historie wiąże z tą świątynią. Tylko wtedy, gdy będziemy tworzyć wspólnotę.

 

Dlatego - jako członkowie Rady Parafialnej - chcemy pomóc księdzu proboszczowi w przeprowadzeniu tego trudnego, lecz koniecznego przedsięwzięcia. I chcemy każdego z Was zaprosić do współpracy. Chcemy poprosić o zaangażowanie się w działania, których celem jest odnowienie budynku kościoła tak, by mógł służyć kolejnym pokoleniom. Chcemy pokornie Was prosić, by - każdy na swoją miarę - włączył się w zbiórkę pieniędzy, które przeznaczane będą na wykonanie prac remontowych. Jako członkowie rady parafialnej obiecujemy jednocześnie, że każda przeznaczonej na ten cel złotówce będziemy Was, wspólnie z księdzem proboszczem, informować.

Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielkie wyzwanie stoi przed nami, ale też jesteśmy przekonani, że razem możemy mu sprostać. Nie mamy bowiem wątpliwości, że łączy nas nie tylko administracyjna przynależność do parafii, lecz miłość, będąca fundamentem każdej wspólnoty chrześcijan. A „miłość to - jak mówił niedawno papież Franciszek - konkretna posługa, którą oddajemy innym, miłość to nie słowa, to czyny”.

 

Spróbujmy więc nasze słowa przekuć w czyny i podejmijmy - wspólnie - trud renowacji naszego parafialnego kościoła. Kościoła, który jest przede wszystkim Wspólnotą. I właśnie dlatego może realizować najtrudniejsze zadania.

Aktualności z archidiecezji katowickiej Solidarni z poszkodowanymi
Po przejściu trąby powietrznej w regionie abp Adrian Galbas poprosił o przeprowadzenie zbiórki.
Drugie spotkanie Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Katowickiej
Gremium obradowało w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta na os. Witosa w Katowicach.

Posłuchaj podcastu „Modlitwa w drodze“

Liturgia

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia św. ap. Piotra i Pawła w Piekarach Śląskich - Kamieniu, siedziba: ul. Biskupa Nankera 221 41-949 Piekary Śląskie.